Programme

THURSDAY 7TH APRIL

ALL TIMES ARE LOCAL CYPRIOT TIME

09:30-10.00
CONFERENCE OPENING & UPDATES ON CYPRIOT URBAN MORPHOLOGY

Şebnem Hoşkara, Conference Chair
Ilaria Gedes, Cynum Co-President
Vitor Oliveira, ISUF President

10:00-11:00
KEYNOTE SPEECH
Session Chair: Alessandro Camiz
On Urban Theories, Urban Regeneration and Urban Forms
Professor Francisco Javier Monclús Fraga

11:00-11:15 COFFEE BREAK

11:15-12:30
Session A – TRANSFORMATION OF URBAN FORM
Session Chair: Ayşe Sema Kubat
A Spatio-temporal Analysis of Urban Morphological Change in Nuremberg from the 1940s Onwards: Insights for Planning and Heritage Conservation, Carol Ludwig, Seraphim Alvanides
Transformation of an Eastern Mediterranean Port City: İskenderun, Canan Nalça Kıssaboylu, F. Nurşen Kul, Mert Nezih Rifaioğlu
The Analysis of the Morphological Transformation of a Public Landmark: The Case of Adana Atatürk Park, Beliz Büşra Sahin
The Construction and Destruction of the “Rural” Morphology of the Village Institutes: The Case of Arifiye, Hande Savaş, Figen Kıvılcım Çorakbaş

12:30-14:00 LUNCH BREAK

14:00-15:00
Session B – CONSERVATION OF URBAN LANDSCAPE

Session Chair: Nezire Özgece
Nicosia and its division: a character-generating role for the city, Corrado Scudellaro
Tools Bracing for Rapid Urban Growth; a Focus on the Impact on Historic Urban Quarters, Tochukwu Valentina Nnaji, Avy Nazar M.D. Faqra
Attractors and fringe belts: assembling methodologies for the morphology of Famagusta, Alessandro Camiz

15:00-15:15 COFFEE BREAK

15.15-16:15
Panel 1 – JOURNALS ON URBAN MORPHOLOGY

Moderator: Tolga Ünlü
Panelists:
Peter Larkham – Urban Morphology
Vinicius Netto – Revista de Morfologia Urbana
Giuseppe Strappa – U + D Journal

16:15-16:30 COFFEE BREAK

16.30-17:30
Panel 2 – REGIONAL NETWORKS IN THE MEDITERRANEAN PENINSULA

Moderator: Şebnem Hoşkara
Panelists:
Ayşe Sema Kubat – Turkish Network of Urban Morphology
Vitor Oliveira – Portuguese-language Network of Urban Morphology
Giuseppe Strappa – Italian Network of Urban Morphology
Nevter Zafer Comert & Ilaria Geddes – Cyprus Network of Urban Morphology

FRIDAY 8TH APRIL

ALL TIMES ARE LOCAL CYPRIOT TIME

09:30-11.00
KEYNOTE SPEECH AND SPECIAL ROUNDTABLE SESSION ON
THE GHOST TOWN OF MARAS

Session Chair: Gizem Caner
Ceren Boğaç

11:00-11:15 COFFEE BREAK

11:15-12:30
Session C – ARCHITECTURE, HERITAGE AND URBAN FORM

Session Chair: Olgu Çalışkan
Cultural Heritage and Access: A Collaboration with the Diversification, Betul Gelengul Ekimci
Impact of Urbanization on Historic Cities: New Rehabilitation Approaches Toward Sustainable Urban Development, Salim Maazu, Devrim Yücel Besim
Fortifications of Enez (Ainos) and Urban Morphology: Architectural, Historical and Epigraphic Evidence Revisited, Hasan Sercan Saglam
Misuse of William Douglas Caröe’s Villa “Latomia” in Kyrenia, Valentina Dona

12:30-14:00 LUNCH BREAK

14:00-15:00
Session D – PUBLIC SPACE NETWORK

Session Chair: Marco Maretto
Exploring the Characteristics of the Public Space Network in the Walled City of Nicosia, Gizem Caner, Nezire Ozgece
Morphological Analysis on the Urban Interface-Sculpture Relationship: The Case of Eskişehir Governmental Square-Atatürk Statue, Gürkan Okumus
Religion and Negotiations: An Exploration on Street Evolutions in Ahmedabad and Varanasi Over Three Centuries, Manasa Vinodkumar

15:00-15:15 COFFEE BREAK

15.15-16:15
KEYNOTE SPEAKER

Session Chair: Ilaria Geddes
Trauma and Urban Form: The case of Beirut
Professor Robert Saliba

16:15-16:30 COFFEE BREAK

16.30-17:30
Panel 3 – ACADEMIC REUNION FOR JEREMY WHITEHAND

Moderator: Susan Whitehand
Panelists:
Tolga Ünlü
Nevter Zafer Cömert
Kai Gu

17:30
CLOSING REMARKS